You are here
Home > Uncategorized >

Uncharted 4: A Thief’s End

Uncharted 4: A Thief’s End

Nathan Drake Yeni Nesilde Geri Dönüyor!

Uğurcan Evci

Yeni nesil bir konsol piyasaya sürüldüğünde en çok beklenen ve merak edilen şeylerden birisi de bir önceki nesilde efsaneleşmeyi başarmış oyunların çıkan yeni konsola uygun çıkarılacak versiyonlarıdır. Playstation 2’den Playstation 3’e geçerken God of War serisi, Gran Turismo serisi böyle bir merak uyandırırken, Xbox’tan Xbox 360’a geçerken Halo serisi başı çekiyordu. Yeni nesilde çıkan harika oyunların yanında, eski nesilden kalan bu efsaneler konsol satışlarında da oyun satışlarında da hep başı çekmeyi başardılar. 2015 yeni nesil konsollarına geldiğimizde de Playstation 4 için gelen bir efsaneyi görüyoruz: Uncharted serisi! The Last of Us ile kendisini iyice efsane bir yapımcı haline getiren Naughty Dog, yeni nesildeki Uncharted oyunuyla da tüm dengeleri sarsacak gibi gözüküyor.

Uncharted serisi Playstation 3 ile doğan, muhteşem grafikleri ve oyun dinamikleriyle dikkati çekmeyi başaran bir oyundu. Özellikle ikinci ve üçüncü oyunuyla çıtayı en yukarıya koyan seri, bir kısmı İstanbul’da da geçen ikinci oyunuyla “yılın oyunu” ödülünü de almaya hak kazanmıştı. Dolayısıyla böyle bir serinin yeni nesil oyununun bu kadar heyecanla beklenmesi pek de şaşırtıcı olmamalı. 2014 E3 fuarında duyurulmuş oyunla ilgili yapılan açıklama ise şöyle: Son macerasının üstünden seneler geçen emekli hazine avcısı Nathan Drake hırsızlar dünyasına dönmeye zorlanıyor, ve kişisel nedenlerin de etkisiyle kendisini dünya çapında bir hazine avının içinde buluyor. Yapımcıların açıklamasına göre bu yeni macera, Drake’in fiziksel limitlerini zorlayacak, ve sevdiklerini kurtarmak için neleri feda etmeye hazır olduğunu gösterecek. Aslında bu noktadan baktığımızda senaryo olarak önceki Uncharted oyunlarına radikal bir değişiklik getirdiğini kesinlikle söyleyemeyiz.

Oyunun yayınlanan ilk trailerını izlerken karşımıza çıkan ilk cümle görüntülerin hepsinin Playstation 4’ten alındığına dair bir cümle oluyor. Bu beklentileri yükselten cümle sonrasında gelen görüntü ise kesinlikle hayal kırıklığına uğratmıyor. Yarasına sinek koymuş Drake görüntüsü de tam olarak bu görüntü. Dolayısıyla böyle bir görüntü ile başlayan ve mükemmel görüntülerle devam eden trailer grafikler konusunda kesinlikle beklentilerimizi yükseltiyor. Öbür koyduğum karşılaştırma fotoğrafı da Playstation 3’e çıkan ilk Uncharted ile yeni çıkacak olan Uncharted 4 arasındaki farkı gösteriyor. Sanırım nesil farkını iliklerimize kadar hissedebileceğimiz bir oyun geldiğini bu karşılaştırma fotoğrafından da anlayabiliriz. Yapımcı firma Naughty Dog bu görüntülerin 1920*1080 çözünürlükte 60 FPSde çalışacağını belirtiyor.

Yayınlanan oyun içi videosunda gördüğümüz kadarıyla oyun dinamikleri eski oyunlara benziyor. Genel olarak maceraya dayalı oyun türünde arada bir tırmanacağız, zıplayacağız, bir yerlere ulaşacağız ve arada bir de çatışmalara gireceğiz. Böyle yazdığımızda tek düze bir oyunmuş gibi gözüküyor; ancak oyunu oynayanların bildiğinden emin olduğum şey şu ki, Uncharted serisi, özellikle ikinci oyundan itibaren hiçbir zaman böyle bir tek düzeliğe izin verecek bir seri değil. Dolayısıyla sınırsız heyecana şimdiden kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Oyunla ilgili pek bir detay bilemesek de karşımıza çıkan sürprizlerden birisi Nate’in kardeşi: Sam. İlk oyundan beri Sully dışında aile niteliğinde bir ilişkisini göremediğimiz Nathan’ın kardeşinin ortaya çıkması elbette sürpriz bir durum. Bunun yanında oynanış esnasında bazı noktalarda co-op modun olup olmayacağı konusunda da merak uyandırmıyor değil bu gelişme.

Oyunun 2015 yılında çıkması beklenirken, genelde Uncharted oyunlarının yılın son çeyreğinde çıktığını düşünürsek bu oyunun da sonbahar aylarında geleceğini beklemek çok da yanlış olmaz diye düşünüyorum. Dolayısıyla, sonbaharda efsaneyle yeniden buluşmaya hazır olun!

Top