You are here
Home > YAZILAR >

Swarm’ı Güvenli Kullanmanın 6 Koşulu

Eskiden Foursquare, şimdi Swarm’dan yapılan yer bildirimlerinin güvenli olup olmadığı yıllardır tartışılıyor. Yaşanan hırsızlık olayları,  kullanıcıları bir hayli korkutsa da, diğer tüm  sosyal paylaşım siteleri gibi Swarm da bilinçli kullanıldığında riskler büyük ölçüde düşürülebiliyor.

 

Bir yandan yer bildirimlerinizi yapıp bir yandan güvenli hissetmeniz için uygulamanız gerekenler şöyle:

 

  1. Gizlilik ayarlarınızı değiştirin

Swarm’a girdikten sonra en sağ üst köşedeki ayarlar işaretine basın, buradan da “gizlilik ayarları” bölümüne girin.  Girdiğiniz bölümde bütün kutucukların işaretli olduğunu göreceksiniz. Buradan halka açık olmasını istemediğiniz bilgilerdeki işaretleri kaldırın.

  1. Bilmediğiniz, bildiğiniz ama güvenmediğiniz ya da samimi olmadığınız kişilerden gelen arkadaşlık taleplerini kabul etmeyin.

Bu kişilerin sizin her gittiğiniz  yerden haberdar olacağını unutmayın. Bulunduğunuz yeri kimlerle paylaşmak istediğinizi bir arkadaşlık talebini onaylamadan önce iki kez düşünün.

  1. İnsanların yer bildirimleriniz ile günlük rutininizi tahmin etmelerine izin vermeyin.

Örneğin her hafta üç gün belirli saatlerde spor salonunda oluyorsunuz.  Bunu rutin olarak yer bildirimlerinizde duyurup, önceden tahmin edilir hale getirmeyin. Böyle bir durumda kötü niyetli insanlara önceden planlamak için fırsat vermiş olabilirsiniz.

  1. Yer bildirimleriniz ile facebook ve twitter gibi çok arkadaşınız ya da takipçiniz olan diğer sosyal medya araçlarında paylaşırken bir kez daha düşünün.

Swarm’da 100 arkadaşınız olsa da, Twitterda ve Facebook’ta bunun en azından üç dört katı arkadaşınız ya da takipçiniz olabilir. Bu nedenle, swarm bağlantılarınızı başka yerlerde paylaşırken nerede olduğunuzu üç dört kat fazla sayıdaki kişi ile paylaştığınızı mutlaka hatırlayın.

  1. Eklediğiniz fotoğrafları sadece takipçilerinizin değil o mekana gelen herkesin görebileceğiniz unutmayın.

Çok özel fotoğraflarınızı Swarm’da paylaşmayın. Hatta paylaşımlarınızın kendi fotoğraflarınızdan çok mekanlar ile ilgili olmasına dikkat edin. Fotoğraflarınızın o mekandaki diğer fotoğraflar ile birlikte herkese açık olacağını aklınızdan çıkarmayın.

  1. Yer bildirimlerinizi mekanlardan çıkarken yapın.

Kötü niyetli insanların o an nerede olduğunuzu bilmeleri, orada sizi izlemeleri ya da rahatsız etmeleri gibi riskleri üstlenmek istemiyorsanız, yer bildirimlerinizi bir yere gittiğinizde değil, oradan çıkarken yapın. Böylelikle nerede olduğunuzu eşzamanlı olarak duyurmamış olacaksınız.

 

 

Top