You are here
Home > Uncategorized >

Steve Jobs’ın ‘Mac’i 30 Yaşında

Bugün dünyada hemen hemen herkesin adını duyduğu ya da kullandığı Macintosh (Mac), 30’uncu yılının doldurdu. Apple’ın kurucusu Steve Jobs, 24 Ocak 1984’te piyasaya sürülen ilk Mac’i tanıttığında bilgisayar dünyasında bir devrim gerçekleştirmişti. 30 yıl önce teknoloji dünyasına dev bir adım atan Mac, Apple’ın teknolojik liderliğinin güçlü bir sembolü olmaya devam ediyor.

İlk piyasaya çıktığı günden bu yana geçen 30 yıl içinde popüler bir dünya markası haline gelen Mac, pek çok kez model ve tarzın yanı sıra isim de değiştirdi. Apple’ın ilk bilgisayarlarından olan ve Lisa adıyla 1983 piyasaya çıkan cihaz istenilen başarıyı sağlayamadı. Jobs’ın ilk göz ağrılarından biri olan bu cihaz, kızının ismini taşıyordu. 3 yılda geliştirilen Lisa’nın Apple’a maliyeti 50 milyon doları buldu. Bu yüksek maliyetin sonucu olarak da satış fiyatı 10 bin dolar’a kadar yükseldi. Pahalı olması cihazın kullanımını da etkiledi. 24 Ocak 1984 yılında ise Steve Jobs, ilk Mac’in tanıtımını gerçekleştirdi. Apple’ın Mac’i, özellikle grafikerler için sıra dışı bültenler ve broşürler hazırlamanın yanı sıra dergi ile gazetelerin mizanpajında da büyük kolaylıklar sundu. Apple’ı bugünkü gücüne taşıyan Macintosh’ların 30 yıllık geçmişini ve günümüze kadarki süreçte nasıl değişimlere uğradığını sizler için araştırdık.

Macintosh Steve Jobs’un 24 Ocak 1984 tarihinde tanıttığı Macintosh 128K, piyasada fare ve grafik arayüz kullanan ilk başarılı bilgisayar serilerinden biri oldu. Bu başarıdan dolayı 1986 yılından itibaren şirketin Lisa, Apple II, Apple III gibi yelpazeleri sonlandırılıp, tüm bilgisayarları Macintosh serisi altında toplandı.

stevejobs1 stevejobs2 stevejobs3

page0008

page0009

page0010

page0011

page0012

 

Top