You are here
Home > Haberler >

Spotify-Apple Davası : İddia ve Cevaplar

Spotify, Apple’a bir süre önce Avrupa Komisyonu’nda dava açtı. Aynı zamanda bir Time to Fair Play isminde internet sitesi açarak Apple’a dava açma nedenlerine burada yer verdi. Apple da buna karşı kendi sitesinde bir bildiri yayınlarak iddialara cevap verdi. Spotify-Apple Davası ile ilgili tüm iddia ve cevaplara aşağıda bir bakalım:

Spotify-Apple Davası : İddia ve Cevaplar

  1. Apple’ın Aldığı Komisyonlar

Spotify:  Spotify’ın iddiasına göre, Apple, App Store’daki uygulamalar için yüzde 30 komisyon alıyor ve bunu Uber, deliveroo gibi uygulamalardan talep etmiyor. Ayrıca, Apple Music’ten de komisyon almıyor. Bu da Apple’ın kendi uygulamalarına ayrıcalık sağladığı keyfi bir haksız rekabete yol açıyor.

Apple: Apple, Spotify’ın ücretsiz olmadan bir ücretsiz uygulamanın tüm nimetlerinden faydalanmaya çalıştığını iddia ediyor. App store’daki uygulamaların yüzde 84’ünün ücretsiz olduğunu, Spotify’ın ise ücretli bir uygulama olduğunu, gelir elde ettiğini, App Store’un tüm nimetlerinden faydalanırken hiç bir komisyon ödemek istememesinin mantıkla bağdaşmadığını söylüyor. Ayrıca Apple, Spotify’ın dava dilekçesinde, sadece yüzde 30 komisyona değindiğini, oysa bu komisyon oranının birinci yıldan sonra yüzde 15’e düştüğünü, bu konuda hiç bir bilgi vermeyerek komisyonu yanlış yönlendirmeye çalıştığını iddia ediyor.

 

  1. Güncelleme ve Kampanyaların Yapılamadığı İddiası

Spotify: Apple Spotify’ın Kampanyalarına İzin Vermiyor. Spotify, Apple’ın kendi sistemindeki tek ödeme sistemi olan IAP’i kullanmamayı tercih etmeleri nedeniyle, Apple’ın karşılık olarak, App Store’dan Spotify’ı indirmiş olan müşterilerine kampanyalarını ulaştırmalarını engellediğini iddia ediyor. 3 aylık üyelik 99 cent gibi kampanyalar yapmak isteseler de, bunun Apple yüzünden mümkün olmadığını söylüyorl.

Apple: Spotify’ın 173 güncelleme yaptığını ve uygulamanın 300 milyon kez indirildiğini söylüyor. Apple ayrıca, Spotify’dan güncellemelerinde düzeltme istenmesinin nedenini, Spotify’ın tüm diğer uygulamaların tabi olduğu kurallara uymaması olduğunu açıklıyor.

  1. Apple, Spotify’ın  Premium’a Yükseltilmesini Engelliyor İddiası

Spotify: Müşterilerinin ücretsiz hesaplarını premiuma yükseltmek istediklerinde, bunu uygulamanın içinden yapmalarına Apple’ın izin vermediğini, bunu yapmak için uzun yollar izlemeleri gerektiğini ve hatta masaüstü bilgisayar kullanmaları gerektiğini iddia ediyor. Bu süreçte kendilerinin de müşterileri yönlendiremediklerini ve tepki çektiklerini söylüyor.

Apple: Apple bu konuya doğrudan bir cevap vermemiş görünüyor. Ancak, bir çok kez, App Store’da kullanıcılar için son derece güvenli bir ödeme sistemi geliştirdiklerini, kullanıcıların uygulama geliştiricilerle muhatap olmak zorunda kalmadığını söylüyor ve ödeme konusunda hiç bir uygulamaya da ayrıcalık tanınmadığını ekliyor.

     4. Apple tüm cihazlarında Spotify’a izin vermediği iddiası

Spotify: Apple’ın Homepod uygulamasında Spotify’a izin vermediğini, aynı zamanda Siri ile bağlantı kuramadıklarını ve Apple Watch’da çalıştırılmadıklarını iddia ediyor. Bunların hepsinde Apple music’in ise aktif olduğunu ekliyor.

Apple: Sportify’a Siri ve Air play 2 ile ilgili ulaştıklarını, ancak Spotify’dan üzerinde çalıştıkları yönünde dönüş aldıklarını söylüyor. Ayrıca Spotify’ın car play’e entegre edildiğini, apple watch ile de çalıştığını ve apple watch üzerinde kullanılan bir numaralı müzik uygulaması olduğunu iddia ediyor. Apple, Spotify’ın cihazlarında yer almak için bizzat çalışarak uygulama geliştirmesi gerektiğini de ekliyor.

Spotify-Apple Davası

Apple, cevaplarının yanı sıra, Spotify’ın App Store sayesinde bu denli büyüyebildiğini ve onlar olmadan bugünkü duruma gelemeyeceğini ve tek amacının başkasının sırtından para kazanmak olduğunu iddia ediyor. Ancak, cevaplarında Apple music uygulamasına ayrıcalık tanıdığına ilişkin iddiaları hiç bir şekilde cevaplamıyor.

Spotify-Apple Davası  sonuçlarını hep birlikte izleyip göreceğiz.

 

 

Top