You are here
Home > Uncategorized >

Şimdi Devir Vlog Devri : Türk Kadın Vlogger’ları “Vlogirls”

 

“Video Blog” sözcüklerinin birleşimiyle oluşan “Vlog” terimi giderek hayatımıza daha çok girmeye, hatta TV izlemek gibi eski alışkanlıklarımıza dahi ezici darbeler vurmaya başladı. Artık isteyen herkes, dilediği konuda, bilgi ya da eğlence içerikli videolar çekip paylaşım sitelerine yükleyebiliyor. Bunun sonucunda da internet, kendi ünlülerini yaratmaya ve Youtube’da açılan vlog kanalları milyonlarca kişiye ulaşmaya başladı. “Vlogirls” de önceleri “Denizin Paylaştıkları” Youtube kanalının sahibi Deniz tarafından başlatılan bir buluşma etkinliğine verilen isimken, yapılan ortak videolarla büyüyen ve en beğenilen Türk Vlogger’larından oluşan bir topluluk halini aldı. Biz de okuyucular için hem vlogirls’ün beş üyesine kanallarını sorduk, hem de Sevgili Deniz ile vlogirls’ün ortaya çıkışı ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

VLOGIRLS2

Deniz’in Paylaştıkları

denizinpaylastiklari

İzlenme Sayısı: 16.000.000

Youtube.com/denizinpaylastiklari 159.000 abone

Instagram.com/denizshares 118K takipçi

New York’ta yaşayan hem blogger hem de vlogger Deniz, Youtube’daki “Denizin paylaştıkları” ismindeki kanalında makyaj, güzellik, gezi ve hayata dair şeyler paylaşıyor. Bir yandan da eşiyle birlikte “vale kupa kız” kanallarında eğlenceli mizah videoları çekiyorlar. Türk vlogger’lar arasında öncülerden biri ve “vlogirls” ün de yaratıcısı olan Deniz, diğer vlogger’larla ortak videolar, etkinlikler de düzenliyor. Akıcı konuşması, pozitif enerjisi, neşesi, samimiyeti ve mütevaziliği nedeniyle videoları kızkıza muhabbet tadındaki Denizin Paylaştıkları youtube kanalında 64608 abonesi var, videoları ise 6 milyondan fazla izlenmiş durumda.

 

-“Vlogirls” fikri nasıl ortaya çıktı, nasıl biraraya geldi?

Yıllardır Amerika’da yaşadığım için YouTube’da Türkçe videolar paylaşan arkadaşlarımla yüz yüze tanışma fırsatı elde edememiştim. Geçtiğimiz yaz Türkiye’ye gelme imkanım olunca bu fırsatı değerlendirip, büyük bir buluşma ayarlamaya karar verdim. Aklıma Vlog ve Girls isimlerini birleştirip buluşmanın adını Vlogirls koymak geldi. Daha sonra bu isim çok popüler oldu ve buluşmaya katılan arkadaşlarımın ve bir çok Türk Vloggerın adı Vlogirl olarak anılmaya başlandı.

 

– Youtube kanalınızdaki videolarınızın tümünün çekimi, montajlanması, oluşturduğunuz arka planlar o kadar güzel ve profesyonel ki, YouTube kanalı açmak isteyenlere verebileceğiniz tavsiyeler var mı? Hangi cihaz ve programları kullanıyorsunuz?

Öncelikle söylemeliyim ki YouTube için video çekmek çok fazla emek isteyen ve çok zaman alan bir iş. Kanal açmak isteyenlere önerilerim kendilerinin izlemekten keyif alacakları videolara yönelmeleri, yaratıcı olmaları, videolarına özen göstermeleri, düzenli aralıklarla videolar paylaşmaları, değişik içeriklere yönelmeleri, takipçilerle iyi ilişkiler kurmaları, en çok da ışık, görüntü, ses, kalite ve montaja önem vermeleridir. Bunlar oldukça takipçi ve izlenme sayıları da git gide artacaktır. Ben DSLR video kamera ve soft box ışık sistemi ile videolarımı çekiyorum. Imovie programıyla da montajlıyorum.

 

– Türk ve yabancı vloggerlardan en çok kimi beğeniyorsunuz?
Yabancı vloggerlardan yakın zamanda Lancome’un Makyaj Kreatif Direktörü pozisyonunu üstlenen Lisa Eldridge’i ve Real Techniques fırçalarının sahipleri olan, hatta Toronto’da tanışma fırsatı bulduğum Pixiwoo kardeşleri beğenerek izliyorum. Türk vloggerlardan da en çok Sebi Bebi’yi beğeniyorum. Makyaj bilgisi ve anlatımı ile hak ettiği yere gelmiş bir arkadaşım.

 

-Etkinlik düzenliyorsunuz, challenge ve tag başlatıyorsunuz, bir yandan vale kupa kız kanalında da çok yaratıcı ve eğlenceli videolarınız var, bütün bu fikirler nasıl ortaya çıkıyor?

Valekupakız kanalım için kendi deneyimlerimden, yaşadıklarımdan ve yaşamak istediklerimden, hayallerimden esinleniyorum. Bir de eşim Göktürk’le beyin fırtınası yapınca eğlenceli videolar üretebiliyoruz. Makyaj kanalım için de beni ve diğer vlogger arkadaşlarımızı zorlayacak ve aynı zamanda izleyicinin eğlenerek izleyebileceği konuları seçiyorum. 1 dakikada makyaj, cadılar bayramı makyajı, 5 ürünle makyaj bunlardan bir kaçı.

 

-En çok hangi konuda video çekmeniz için istek alıyorsunuz ve sizin en çok çekmeyi sevdiğiniz video türü hangisi?

En çok saç yapımı videoları, pratik makyaj tüyoları, oje desenleri, gezi vlogları ve ürün incelemeleri videoları için istek alıyorum. Ben de çok eğlendiğim için Amerika’da gezdiğim şehirleri, yerleri paylaştığım vlogları çekmeyi seviyorum.

 

-Takipçileriniz sizinle ilgili en çok neyi merak ediyor?

Bundan 2 yıl önce eğlenceli bir formatta “Bana Dair 50 Gerçek” videosu paylaşıp takipçilerimin merak ettiği soruları cevaplamıştım. En çok aldığım sorular ise; makyaja yeni başlayanlar için öneriler, video çekmeye nasıl başladığım, ürün önerileri ve YouTube’a yeni başlayanlar için öneriler diyebilirim.

 

-Blogunuz, youtube kanalınız ve Vlogirls ile ilgili yeni projeleriniz var mı?

Vlogirls ile ortak çalışmalarımız, videolarımız hep devam edecek. YouTube kanalımda da sürekli değişik konseptler üretmeye çalışıyorum. Son zamanlarda “Denizle Pazar Keyfi” isimli programımda ünlü Türk vloggerları konuk etmeye başladım. Hem makyaj hem de hayata dair konularda muhabbet ediyoruz. Vloggerların bilinmedik yanlarını izleyicilerle paylaşıyorum. Hatta bunu da geliştirdim ve değişik mesleklerden arkadaşlarımla izleyicilerin merak ettiği soruları yanıtlamaya başladık. İlk programımda da diyetisyen arkadaşımla kilo vermenin yolları ve sağlıklı beslenme üzerine sohbet ettik. İzleyicilerden geri dönüşler de gerçekten çok olumlu ve destekleyici.

Ayşe Çakar

ayşeçakar2

İzlenme sayısı: 6.000.000

Youtube.com/aysecakar 74.000 abone

Instagram/aysecakar 35,2 K takipçi

“Bundan yaklaşık bir buçuk yıl önce yüksek lisansın boğucu temposu nedeniyle yeni bir hobi arayışına girdiğimde youtube ailesine katıldım. Başlangıçta ayda bir video yüklüyordum, ama videolara takipçilerimden gelen tepkiler sonucunda (ki hiç tanımadığınız insanlar ile bukadar güzel sevgi bağları kurulabileceğini bana öğrettikleri için herbirinine teşekkür ediyorum)düzenli bir yayın planına geçmeye karar verdim. Bu düzeni oluşturuken kozmetiğin yanı sıra hayatımın vazgeçilmez parçaları olan pratiklik ve kitaplarıda içeren seriler hazırlamak istedim. Bunun sonucunda çeşitli konularda ipucu içeren ipucu pazartesisi ve kitaplardan söz ettiğim kitap cuması doğdu. Ama bu kanalı açarken ki asıl amacım ‘’KADIN’’ olmanın önemini bilen kişiler ile birlikte olabilmekti.Bana göre her kadın özeldir ve özel olduğunu her daim hissetmelidir. Eğer sizde ben gibi düşünüyor ve bakımlı olmayı seviyorsanız; saç,makyaj,alışveriş,güzellik ipuçları ve kitaplardan söz ettiğim kanalıma sizleri de beklerim. Düzenli olarak yüklediğim videolardan haberdar olmak için kanalıma abone olun, her daim beraber olalım. “

Buket Boydaş

IMG-20140908-WA0012

İzlenme sayısı: 3.000.000

Youtube.com/powderpuffbb 26.000 abone

İnstagram/bouketto 14,4 K takipçi

“2011 Haziranında bloguma , Eylül ayında da fazla planlamadan youtube kanalıma başladım. İlk başta powderpuffbb olan ismimi Türkçe bir isim olup daha çok insana ulaşabilme adına “bir buket kozmetik” olarak değiştirdim. Genel   temam kozmetik ve alışveriş olmasına rağmen son günlerde instagram paylaşımlarıma gelen istek doğrultusunda “kendin yap” video ve blog postlarına da  başladım.  Yaptıklarımı, kullandıklarımı bildiklerimi paylaşmaktan büyük bir zevk alıyorum. Bu paylaşımlardan çok güzel dostluklar sahibi oldum, aldığım güzel yorumlar ve destekle  yoluma devam ediyorum. Bu blog ve youtube kanalı benim kötü günlerimde ayakta kalmamı sağlarken sonradan öğrendim ki ben de bir çok insana dokunabilmişim , onlara yol arkadaşı olmuşum. Kendi odamdan hobi olarak başladığım bu işin bu kadar büyüyeceğini  dünyanın bir çok yerine uzanabileceğini düşünememiştim. Ne mutlu bana..”

 

Melisa Büyükçıngıl

IMG_0534

İzlenme Sayısı: 7.000.000

Youtube.com/melisabcingil 52.000 abone

ınstagram/melisabuyukcingil 16,8K takipçi

“Kanalımda ürün tanıtımlarına çok sık yer vermekle beraber makyaj videoları,tag videoları ve bilgilendirici tavsiye videolarına yer verıyorum.Vıdeolarımda doğal ve samimi olmaya özen gösterıyorum.Kameranın karşısına geçtiğimde sanki arkadaşlarımla kahve içiyormuşçasına bir samimiyet ve doğallık yaratmaya çalısıyorum.Kanalım sayesinde bir çok arkadaş ediniyorum devamlı ve buda benim bu kanala olan sevgimi ilgimi her gecen gün arttırıyor.

Tavsiyelerıme kulak kabartıp da uygulayanlardan aldığım geri dönüşler beni inanılmaz derecede mutlu ediyor. Düşünsenize sizin sayenizde mutlu olan birileri. İnanın bu cok güzel bir his, birilerine yardımcı olabilmek çok daha güzel.Etkileşimli,geri dönüşümlü bir hobi olması beni video çekmeye yönelten en büyük etken.Videolarımın altına gelen güzel eleştiriler kadar kötüleriylede karşılaşıyorum elbette ama o kötü yorumlar beni daha çok motive ediyor.Ve her eleştiriden kendime dersler çıkarıyorum.Burdan bütün takıpçilerime beni takip eden bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim benim ailem youtube kanalım sayesinde kocaman bir aile oldu !Sizi seviyorum iyi ki varsınız hayatımda”

Neşe Koçinbiga Bayraktar

nese-kocinbiga-resim

İzlenme Sayısı: 43.000.000

Youtube.com/guzelleselim 240.178 abone

Instagram/kocinbiga 102K takipçi

 

“Aldığım hemşirelik ve güzellik uzmanlığı eğitimimi 4 yıllık video editörlüğü tecrübemle birleştirince Guzelleselim.com çıktı ortaya. Güzellik alanındaki bilgi ve tecrübelerimi stüdyomda hazırladığım videolarla aktarmaya çalışıyorum ve gerçekten mutlu olduğum işi yapıyorum. Güzellik, makyaj ve moda üzerine video ve yazıları, detaylı kozmetik ürün incelemelerini sunduğum Guzelleselim.com’a üye olan takipçilerim güzelleştiği fotoğrafları direk “Güzelleşenler Kulübü” bölümünde siteye yükleyebiliyorlar.Yaklaşık bir sene önce başladığım bu yolculukta Youtube’un yeri çok önemli. En çok kullanılan 2. arama motoru konumundaki Youtube’da aylık 2 Milyon izleme sayısına ulaştım ama hedef çok daha büyük! Bence Youtube’da ne kadar aboneniz olduğu değil, içeriğinizin ne kadar izlendiği önemli. Aboneleriniz sizi seven hayranlarınızdır ama hala “abonelik” Türkiye’de güzellik ile ilgili hedef kitlemiz olan kadınlar tarafından aktif kullanılmıyor. Bazen de abone sayıları manipule edilebiliyor, mesela oyun kanallarında gerçekçi olmayan sayılara rastlamak mümkün.Güzel olmak kendinizi mutlu eder, güzelleştirmek ise diğer insanları. Mutlu oluyorsa beni izleyenler benden mutlusu yok!”

 

Şule Karaok

şule karaok

İzlenme Sayısı: 4.800.000

Youtube.com/sulekaraok 66.673 abone

Instagram/sulekaraok 39K takipçi

“Güzellik üzerine açtığım Youtube kanalımda makyaj örnekleri dışında; ürün incelemeleri, outfit of the day videoları, vloglar, how to videoları ve bunlar dışında alışveriş, favoriler, tag videoları gibi eğlenceli videolar var. Youtube kanalımdan kısa bir süre önce yazmaya başladığım bir de blogum var; sulekaraok.blogspot.com Blogda ise daha detaylı ve kapsamlı şekilde şimdiye dek denediğim her ürünün incelemesi mevcut. Bildiklerimi ve sevdiklerimi paylaştığım kanalıma içerik hazırlamaya başladığımda, tüm bunların nasıl ilerleyeceği hakkında hiç bir fikrim yoktu. Zamanla takipçilerimle güzel dostluklar kurduk. Karşılıklı paylaşımlarımız her geçen gün devam ediyor. Aramıza katılmak isteyen herkesi kanalıma bekliyorum.”

 

ILGIN ÖZGAN

IMG_3207

İzlenme Sayısı: 35.466

Youtube.com/whereisilgin 35.500 abone

Instagram/ilginozgan 23,2K takipçi

 

“Istanbul ́da Iletişim Meslek Lisesinden mezun olduktan sonra eğitimime Avusturya ́nın başkenti Viyana ́da devam etmeye karar verdim, şuanda Gazetecilik ve Iletişim Bilimleri bölümünde okuyorum. Ögrenciliğimin ikinci yılında sırt çantamı alıp Sri Lanka ́ya bir yolculuk yaptım, oradayken gezici ruhum okuduğum ve yıllardır yapmak için can attığım meslek olan gazetecilik ile birleşti, gördüklerimin paylaşmaya değer oldugunu farkettim, sonrasında kendime “whereisilgin” yani “ilgin nerede?” anlamına gelen YouTube kanalımı açtım. Kanalım benim en güzel uğraşım. İçerisinde gezdiğim yerleri tarihiyle, yemekleriyle, insanıyla paylaştıgım videoların yanı sıra değişik favorilerimi,çeşitli makyaj videolarını, ürün incelemelerini bulabilirsiniz. Ben ve takipçilerim birer aile gibiyiz, karşılıklı olarak birbirimizi geliştirip birbirimizden yeni şeyler öğreniyoruz. Görülecek çok fazla yer, paylaşılacak çok fazla hikayeler var, sizde bu ailenin bir parcası olmak istiyorsanız beni YouTube ́tan takip edebilirsiniz. “

Top