You are here

Küba’ya ABD’den Nasıl Gidilir?

UNESCO’nun araştırmasına göre Dünya üzerindeki en çok görülmek istenen ülke olan Küba ‘ya Türk Hava Yollarının direk uçuşlarının da başlaması ile bir numaralı seyahat lokasyonlarından biri haline geldi.Bu nedenle internette sayısız gezi ve tavsiye yazısı olsa da, Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmişken Florida’ya 1,5 saat uçuş uzaklıktaki Küba ‘yı da görmek isteyenlerin faydalanabileceği çok fazla kaynak yok. Dolayısıyla, bu yazıda “Küba’ya ABD’den nasıl gidilir” ve “Amerika’dan Küba vizesi nasıl alınır” sorusularının cevabını bulabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Obama döneminde Küba ile imzalanan Barış Antlaşması’nı Trump seçilir seçilmez feshetti ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Küba’ya gidişi yasakladı. Bu yasak sadece ABD vatandaşlarına değil, gitmek isteyen herkese uygulanıyor. Belirtmek gerekir ki, Türkiye’deki Küba Konsolosluğundan alınan yeşil vizeler ABD’den Küba’ya direkt geçişte geçerli değil.

Küba’ya ABD’den Nasıl Gidilir?

Son gelişmelere rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nden Küba’ya gitmek hala mümkün ama sadece 12 nedenden birini yerine getirmek şartıyla ve bu nedenlerin arasında turistik gezi mevcut değil. Geçiş için, aile ziyareti, basın aktiviteleri, eğitim, dini etkinlikler gibi nedenlerden birine sahip olmak gerekiyor. Bu nedenle ABD’den Küba’ya geçecek olanların 12 nedenden en makul olan “education-people to people” seçeneğini işaretlemesi durumunda herhangi bir sorun yaşanmaksızın Küba’ya girmesine izin veriliyor.

ABD’den Pembe Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba vizesi
Küba vizesi

ABD’den Küba’ya geçmek için Pembe Vize almak gerekiyor.  Doğrudan uçuş biletinizi aldıktan sonra, uçuştan 2 saat kadar önce Havaalanına giderek check-in kiosklarındaki yönlendirmeleri yapmanız ve seyahat sebebiniz sekmesinde “education-people to people'” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Devamında biniş kartınızı alarak yine check-in bankosunun hemen yanındaki bir görevliden 100 USD karşılığında pembe vizeyi alabiliyorsunuz.

Görevli size vize, gümrük beyanı ve kimlik bilgilerinizi içeren bir formu  boş olarak veriyor ve siz uçağınızı beklerken formları ve vizenizi dolduruyorsunuz. İşte bu kadar basit.

Küba vizesi
Küba vizesi
Küba vizesi
Küba vizesi

Küba’ya Seyahat Ederken Neleri Bilmelisiniz?

Küba’da  iki tür para birimi var. Birincisi, Peso, diğeri ise CUC. Turistler ile alışverişler genelde CUC ile yapılıyor ve CUC, ulusal paraya göre 25 kat pahalı. Aslında aynı gibi görünse de, yerel halk bir içeceği 3 Peso’ya alırken siz 3 CUC’a alıyor ve çok daha fazla para ödemiş oluyorsunuz. Ne yazık ki tüm döviz bürolarından size CUC verildiği için bu döngüye maruz kalıyorsunuz. Eğer yanınızda Peso varsa ve yerellerin alışveriş yaptıkları yerlerden alışveriş yaparsanız çok daha uygun fiyata yiyip içebilirsiniz. Ancak, Küba’nın restoran, cafe, bar ve marketler yönünden çok zengin olmadığını söylemek gerek.

Ayrıca Küba’ya seyahat ederken yanınızda USD değil Euro götürmenizde fayda var.

Küba vizesi
Küba vizesi

Küba vizesini alıp Havana’ya ayak bastıktan sonra başka zorluk yaşamayacağınızı düşünmeyin. Küba’da Türkiye’deki GSM şirketlerinin bir çoğunun yurtdışı paketleri geçerli değil. “Benim günlüğü X TL’ye sınırsız yurtdışı paketim var”, ya da “30 dk’sı Y TL’ye telefonla görüşebiliyorum” derseniz çok ciddi faturalar ile karşılaşabilirsiniz. Tüm internet bağlantıları devlete ait ve telefonunuzun çektiği herhangi bir kablosuz bağlantıya bağlanabilmek için otel, cafe gibi yerlerden internet kartı almanız gerekiyor. 1 saatlik internet bağlantısı için 5 CUC ödemeniz gerekiyor ve bu süreyi parça parça da kullanabiliyorsunuz. Kısacası Küba’ya gidecekseniz bir süre minimum internet kullanabilmeyi de göze almanız gerek.

Küba vizesi
Küba vizesi

Sosyalizm ile yönetilen Küba’da tüm oteller, işletmeler, marketler ve restoranlar devlete ait. “Bir markete gideyim yiyecek, içecek, su alayım” diyorsanız ortam sizi şaşırtabilir. Çünkü, genellikle minimal ürün satılan ve yerel halkın ücretsiz faydalanmak için sıra beklediği yerlerle karşılaşacaksınız. Gelir düzeyi aynı olan halkı alışverişe yönlendirmemek için devlet tüketime bu şekilde sınır getirmiş. Kısacası, her zamanki yurtdışı seyahatlerinizden farklı deneyimler sizi bekliyor.

Küba’da Atatürk Heykeli olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Havana Sahili’ndeki Puerto Road’da Atatürk’ü ziyaret etmeden dönmeyin.

İyi seyahatler!

Küba vizesi
Küba vizesi
Küba vizesi
Küba vizesi
Küba vizesi
Küba vizesi

https://cu.usembassy.gov/u-s-citizen-services/local-resources-of-u-s-citizens/traveling-to-cuba/ 

http://www.bookmark.com.tr/category/seyahat/

 

Top