You are here

John Titor: Zaman Yolcusu mu, Troll mu?

2000’lerin başında, gelecekten geldiğini iddia eden bir kişi internette bir anda büyük ilgi çeken yazılar yazmaya başladı. Kendini John Titor olarak tanıtan bu kişi, 2036 yıından gelen bir Amerikan askeri olduğunu 1975 yılına, IBM 5100 model bilgisayar bulmak için gönderildiğini, ancak çıkan bir aksaklıkla 2000 yılına geldiğini söylüyordu. Titor’un 1 yıllık süre içerisinde yazdığı gelecekle ilgili kehanetleri büyük bir kitlenin ilgisini çekti. John Titor zaman yolcusu muydu?Sosyal bir araştırma projesi miydi? IBM Virali miydi?Yoksa troll muydu?

John-Titor-2

Titor yazılarında, IBM 5100’ün APL ve BASIC yanında, IBM’in eski program dilini okuyabilen ilk taşınabilir bilgisayarlardan olduğunu, 2037 yılında yazılımsal bir hata  sonucu  bu bilgisayara ihtiyaç duyduklarını, bu yüzden de zamanda yolculuk yaptığını anlatıyordu. Titor’ın anlattıklarına göre, IBM 2037 yılında bir açıklama yapmış ve daha önce hiç kullanılmayan bir bilgisayar dili üzerinde çalıştıklarını ve daha sonra iptal ettikleri projenin sadece 5100 model bilgisayarlarında kullanıldığını, 2015 yılında başlayan savaş yıllarında ellerindeki tüm belgeleri kaybettiklerini söylemişti ve Titor’da geri dönüp 5100’ü getirecek asker olarak seçilmişti.

Titor ilk olarak www.timetravelinstitute.com isimli forum sitesinde “I am from 2036” başğı açarak yazmaya başladı. İlk mesajlarında kimsenin inanmadığı, hatta dalga geçtiği Titor, verdiği bilimsel ve detaylı bilgilerle forumdakileri ikna etmiş olacak ki, bir süre sonra sorulara yetişemez oldu. Titor, gelen soruların içeriklerine de “kimsenin bir şey kazanmasına, ölümüne ya da geleceğin ciddi anlamda değişmesine neden olacak sorulara cevap vermeyeceğini ” açıkladı. Çok sayıdaki cevap iletilerinin hiç birinde çelişkili bilgi vermemesi, kesin ve net bir mantık silsilesi içinde hiç bir detayı atlamadan açıklamalar yapması dikkat çekiciydi.

Titor, 2001 yılında, 2036 yılına geri döneceğini söyleyen son bir post yayınladı ve bir daha kendisinden haber alan olmadı. Ancak, bu süre içerisinde yazdığı 151 yazı,  ortadan kaybolmasından kitap haline getirildi ve sayısız internet sitesinin yanında bir de John Titor vakfı kuruldu.

John Titor’un kehanetlerinden en bilinenleri

-Gelecekte zehirli ve genetiği değiştirilmiş gıdalardan başka yiyecek bulmak mümkün olmayacak.İnsanlar kendi yiyeceklerinin tümünü kendileri yetiştirmeye çalışacak.

  • 2005 yılında Cern’de laboratuvar ortamında kara delik oluşturulacak, bu da zaman yolculuğunu mümkün kılan çalışmaların başlangıcı sayılacak. (Gerçekleşti)
  • 2004 yılında Amerika Irak’a savaş açacak. (Gerçekleşti)
  • 2004’ten sonra resmi olimpiyat yapılmayacak. (Gerçekleşmedi, olimpiyatlar devam ediyor)

-2015 yılında 3. Dünya savaşı çıkacak, nükleer silahların kullanılacağı 20 yıl sürecek olan bu savaşta milyonlarca insan ölecek ve dünya yeni bir çağa girecek.

 

Titor’un ortadan kaybolmasından sonra ortaya bir çok teori atıldı. Bazılarına göre Titor bir internet troll’uydu. Titor’un hükümet tarafından susturulduğunu ya da gerçekten de kendi zamanına 2036 yılına döndüğünü savunanlar da vardı. Bazılarına göre ise, Titor IBM’in viral reklamı için ortaya atılmış bir projeydi.

 

Tüm bu Titor tartışmaları bir yana dursun, IBM’in de isminin geçtiği bu tartışmalarla ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptığı ortaya atıldı.

ibm5100

“5100 markalı PC’nin ayıklama yazılımının gunumuz teknolojisinden geride olmakla beraber,gunumuz teknolojisinden üstün yanları vardır. Bizzat kendi mühendislerimizin,kendi üretimimiz olan bir yazılımı ve özelliklerini başkaları tarafından ögrenmiş bulunuyoruz.”

 

 

Top