You are here
Home > Genel >

Finansal Sözleşmeler Artık Elektronik Ortamda

Sözleşmelerin Elektronik Ortamda Yapılabilmesi Bireylerin Finans Sistemine Erişimini Kolaylaştırdı

7247 sayılı kanunla gelen yeni düzenlemeyle birlikte sözleşmeler artık bilişim veya elektronik haberleşme cihazı üzerinden gerçekleştirilebilecek. Bu konuyla ilgili olarak  İngiltere’deki şirketini kurarken bir bankayla hiç gitmeden elektronik ortamda sözleşme yapabildiği tecrübesini Bloomberg ekranlarındaki konuşmasında aktaran Türk Elektronik Para CEO’su Emin Can Yılmaz,  yurt dışında da sözleşmeleri elektronik olarak yapmaya imkan tanıyan  benzer uygulamaların varlığından bahsetti. Bankayla hiç ilişki kurmamış kişilere ulaşmayı, yeni kitleleri finans sistemiyle tanıştırmayı hedeflediklerini söyledi ve yapılan bu düzenlemenin pazarı büyüterek bireylerin finans sistemine erişimini kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği kurulmasına ilişkin olarak ise uzun yıllardır Ödeme ve Elektronik Para Derneğinin bulunduğunu ancak birliğin, müşterek sorunları çözmek ve bu sektörün gelişmesi için karar alma gibi konularda önemli bir rol oynayacağını ifade etti.

Yukarıda bahsedilen durumların ayrıntılı düzenlemelerini ve uygulamalarını beklediğini belirtti. 

Kendilerinin mevduat toplamak haricindeki finans işlerine dair bütün alanlarda bulunduklarından bahsederek diğer elektronik para kuruluşlarıyla da işbirliği yaptıklarını, çeşitli projelerde yer aldıklarını söyledi. Örnek olarak taksi pos işbirliğinden ve bu işbirliğinin kendileri için önemli olduğundan bahsetti. 

Bankalar varken neden sizi tercih etsinler sorusuna ise sanal pos için bütün bankalara gitmek gerekirken Türk para için böyle bir gereksinim yok ve bu avantajlarından yalnızca biri şeklinde cevap verdi.

Covid dönemiyle önemi daha da artan e-ticareti kendilerininde takip ettiklerini mevcut sistemlerini her gelişmeyle birlikte güncellediklerini ve yenilediklerini söyleyerek sözlerini bitirdi.

Videonun tamamını izlemek için:

https://www.youtube.com/watch?v=m-YcV8ulX5w&t=124s

Top