You are here
Home > Haberler >

Dr.Bülent Bağcı Dudak Dolgusunu Anlattı

Dudak Dolgusu – Dr.Bülent Bağcı – İstanbul

Dudak Dolgusu

Güzel dudaklar yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Dolgun ve sınırları belirgin olan dudaklar yüzün çok daha genç ve atraktif görünmesini sağlar. Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak dudaklar zamanla dolgunluğunu, sınırlarının belirginliğini ve atraktif görüntüsünü kaybeder. Bazı kişilerde ise dudaklar doğuştan ince bir görünüme sahip olabilir. İnce dudaklara hacim kazandırılması, dudak sınırlarının belirginleştirilmesi ve dudaklar arasındaki estetik orantının sağlanması amacıyla dudak dolgusu yapılır.

Dudak dolgusu ile hangi estetik sorunlar tedavi edilir ?

Gülüş asimetrisi

Dudak dolgusu için hangi maddeler kullanılır ?

Dudak dolgusu için kullanılan diğer maddeler komplikasyon yaratma risklerinin fazla olması nedeniyle güvenilir değildir.

Dudak dolgusu kim tarafından uygulanır ?

Bu konuda eğitim almış, tecrübeli dermatologlar ve plastik cerrahlar tarafından, klinik ortamında uygulanmalıdır.

Dudaklarda hacim kaybına bağlı incelme ve düzleşme
Dudak sınırlarının belirginliğini kaybetmesi ve Cupid’s Bow’un düzleşmesi
Dudakların kenarlarının aşağı doğru sarkması ve yüzde üzgün bir ifadenin oluşması
En sık hyalüronik asit kullanılır. Hyalüronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olduğu için güvenle uygulanabilir.
Hyalüronik asit içeren dolgular laboratuvar ortamında hazırlandığı için sterildir ve enfeksiyon riski yoktur. Alerjik reaksiyona yol açma ihtimali çok düşüktür.

 

dudak dolgusu
dudak dolgusu

Kimlere dudak dolgusu yapılmaz ?

Dolgu maddesine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda dolgu uygulaması yapılmamalıdır.

Dolgu öncesinde nelere dikkat edilmelidir ?

Dolgu uygulaması yapılacak bölgede aktif uçuk enfeksiyonunun olduğu dönemde dudak dolgusu yapılmaz. Sık tekrarlayan uçuk enfeksiyonu olan kişilerin uygulamayı yapacak olan doktoru bilgilendirmeleri ve uygulama öncesinde pro laktik uçuk tedavisine başlanması gerekir.

Dudak dolgusu nasıl yapılır ?

İşlem öncesinde krem sürülerek veya anestezik madde enjeksiyonu ile lokal anestezi yapılır. Daha sonra antiseptik bir solüsyonla uygulama yapılacak bölge temizlenir. Sivri uçlu iğnelerle veya kapalı uçlu (Sivri uçlu olmayan) kanüllerle dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır ve dudakta hacim artışı sağlanır.

Dolgu yapıldıktan ne kadar süre sonra günlük yaşama dönülebilir ?

Dolgu uygulaması yaklaşık olarak 15 dakika süren bir işlem olup, uygulama sonrasında hemen günlük yaşama dönülebilir.

Dudak dolgusu ağrılı bir uygulama mıdır ?

Uygulama öncesinde dolgu yapılacak bölgeye lokal anestezi yapıldığı için neredeyse hiç ağrı oluşmaz.

Dudak dolgusu sonrasında şişlik ve morluk oluşur mu ?

Dolgu yapıldıktan sonra ha f bir şişlik oluşabilir, iğne giriş yerlerinde morluk meydana gelebilir. Şişlik 2 gün içinde kaybolur. Morluk ise 3 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır ?

Dudak dolgusu için kullanılan hyalüronik asit 6-12 ay süreyle kalıcıdır. Bu süre kişinin yaşam tarzına, mimik yapma alışkanlıklarına, çevresel koşullara ve dolgu maddesinin özelliklerine göre değişebilir. Ancak düzenli olarak dudak dolgusu yaptıran kişilerde dudak dolgusunun kalıcılık süresinin uzadığı gözlenmektedir.

Dudak dolgusu sonrasında ördek dudağı görünümü oluşur mu ?

Dudakların doğal ve estetik görünmesini sağlayan bazı kurallar vardır.

Ayrıca dudakların hacminin yüzün genel yapısıyla estetik olarak uyumlu olması gerekir.

Tüm bu anatomik kurallara uyan, estetik duygusu yüksek, el becerisi gelişmiş bir dermatolog veya plastik cerrah tarafından yapıldığı sürece ördek dudağı görünümü oluşmaz.

Dudak dolgusu sonrasında nelere dikkat edilmelidir ?

 

Dolgu maddesinin bilinen herhangi bir yan etkisi olmamasına rağmen, gebelerde ve emziren annelerde dolgu uygulaması önerilmemektedir.

Pıhtılaşma bozukluğu olanlarda (Hemo li) uygulama alanında kanama oluşabileceğinden dolgu önerilmez.

Hashimoto tiroiditi, Behçet hastalığı, SLE gibi otoimmün hastalıkların aktif döneminde uygulanmamalıdır.

Uygulama öncesinde kullandığınız ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Aspirin, ağrı kesiciler (İbuprofen, naproksen) ve kan sulandırıcı ilaçların (Coumadin, warfarin) uygulamadan 2 hafta önce kesilmeleri gerekmektedir.

Uygulama öncesi aldığınız gıdalar ve gıda destekleriyle ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Yeşil çay, sarımsak, balık yağı, vitamin C, vitamin E, gingko, ginseng ve ekinezya, pıhtılaşmayı engelleyici etkileri nedeniyle uygulama alanında kanama ve morluğa neden olabilecekleri için, uygulamadan 2 hafta önce kesilmelidir.

Uygulamadan 3 gün önce alkol alımı kesilmelidir.

Dudaklara önden bakıldığında, üst dudak kalınlığının alt dudağın yarısı kadar olması gerekir.

Pro lden bakıldığında, özellikle kadınlarda üst dudağın alt dudaktan 2 mm önde olması gerekir.

Dudak dolgusundan sonra oluşabilecek şişlik ve morluğu azaltmak amacıyla, tedaviden hemen sonra başlayarak, her 2 saatte bir, 15 dakika süreyle, kumaş havluya sarılmış buz paketi ile dudağınıza soğuk kompres yapın. Buz uygulamasına ilk 24 saat boyunca devam edin. Tüm önlemlere rağmen dudağınızda oluşabilecek şişlik ve morluk 3 gün içinde kendiliğinden kaybolacaktır.

Dudak dolgusu sonrasındaki ilk 1-2 saat içinde dudaklar çok fazla büzülmemelidir.

İlk 24 saat içinde makyaj yapılmamalıdır.

İlk 3 gün boyunca, yumuşak diyet önerilir.

İlk 3 gün boyunca, dudaklarınızı sıcak veya soğuk bir maddeyle temas ettirmeyiniz.

İlk 3 gün boyunca, sıcak banyo ve duş yapmayınız, hamama, solaryuma girmeyiniz.

İlk 3 gün boyunca, ağır spor faaliyeti, yoğun güneş maruziyetinden kaçınınız.

İlk 3 gün boyunca, enfeksiyon bulaşma riski nedeniyle havuza girilmemelidir.

İlk 3 gün boyunca, enfeksiyondan korunmak amacıyla doktorunuzun önereceği antibiyotik içeren bir krem veya oral ilaç kullanabilirsiniz.

İlk 3 gün boyunca, alkol, sigara, aspirin, ağrı kesiciler (İbuprofen), kan sulandırıcı ilaçlar (Coumadin, warfarin), yeşil çay, sarımsak, balık yağı, vitamin C, vitamin E, niasin, gingko, ginseng, ekinezya ve yüksek oranda şeker, yüksek oranda sodyum, yüksek oranda kafein içeren gıdalar alınmamalıdır.

Dudakların kurumaması için 1 hafta süreyle dudak nemlendiricisi kullanılmalıdır.

Dolgu sonrasında dudaklarınızda nohut tanesi şeklinde topaklanmalar hissediyorsanız bu bölgelere 1 hafta boyunca günde 2 defa masaj yapınız ve doktorunuzu konuyla ilgili olarak bilgilendiriniz.

Dr.Bülent Bağcı
Dr.Bülent Bağcı

DR.BÜLENT BAĞCI

DOKTORUNUZA SORUNUZ

(http://www.bulentbagci.com/doktorunuza-sorunuz.html)

1999 yılında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

2013 yılında, tıp alanında Ukrayna ‘nın en köklü ve prestijli üniversitesi olan, Platoon L. Shupyk Tıp Üniversitesi’nde Dermatoloji Uzmanlığı eğitimini tamamlamış ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından diploma denkliği onaylanarak Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı olarak tescil edilmiştir.

Özellikle ameliyatsız estetik ve kozmetik uygulamalar üzerinde yoğunlaşmış olup bu konularla ilgili pek çok kurs, sempozyum ve kongrelere katılmıştır.

2015 yılında, kriyoterapi uygulamasının kolaylaştırılması amacıyla geliştirdiği aparat Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanmıştır.

Milliyet.com.tr adresinde, Ameliyatsız Estetik isimli köşesinde estetik ve kozmetik uygulamalarla ilgili yazılar yazmaktadır.

Acıbadem Etiler Tıp Merkezi’nde Dermatoloji Uzmanı olarak çalışmıştır.

Halen M-Onep Etiler’de Dermatoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

 

kaynak : http://www.bulentbagci.com/

www.bookmark.com.tr

Top