You are here
Home > RÖPORTAJ >

Blogger Dünyasının Yükselen Yıldızı: Duygu Şenyürek

Röportaj:Şeyma İrem Kaya

Duygu Şenyürek, iş hayatına bankacı olarak atılan ama bir süre sonra modaya olan ilgisine karşı koyamadığı için her şeyi bırakıp bu alana yönelen bir blogger. Moda ve yaşam tarzı bloguyla kısa sürede büyük bir takipçi kitlesi edinen ve çok ünlü markalarla çalışma şansı yakalayan Şenyürek, “Bir şeyi çok istiyorsanız peşinden gidin, hiç bir hayal çok çılgın değildir” diyerek, blog’u ve sosyal medya hesapları ile çok sayıda kadına ilham oluyor.

 

Bloggerlık serüveniniz ne zaman ve nasıl başladı?

Aslında bloggerlık ile hiç alakası olmayan bir iş yapıyordum. Banka sektöründeydim. Daha sonra ayrılarak moda tasarım okudum ve stil danışmanlığı eğitimi aldım. Blog nedir bilmez iken yakın bir arkadaşımın -kendiside blogger- tavsiyesi, teşviki üzerine 2011 yılın Aralık ayında blogumu açtım.

 

Instagramda 62.800 takipçiniz var, böylesine geniş bir kitleye hitap etmeyi neye borçlusunuz ?

Blog takipçilerim, tıklanma sayım çok fazla idi. Artık Instagram blog’u geçmiş durumda. Instagram’da daha güncel paylaşımlarda bulunmak, birebir cevap vermek ve daha doğal, hayatımın içinden paylaşımlar yapmaya borçluyum.

 

Sosyal medya üzerinden bu kadar insanla iletişime geçmek, onlara ulaşabilmek,ilham kaynağı olabilmek nasıl hissettiriyor?

Çok mutlu ve verimli hissediyorum. Bazen cevap vermediğim ve geç verdiğim zaman kendimi huzursuz hissediyorum. Bir şeyler danışılmak, ilham alınmak gurur verici.

 

Kötü eleştiri ve yorumlarla sık karşılaşıyor musunuz? Bunlarla başetmek için bir yönteminiz var mı?

Kötü eleştiri pek almıyorum. Eleştirinin üslubunda sorun yoksa cevap veriyorum. Fakat aksi durumda yorumu siliyor ve görmemezlikten geliyorum.

 

Birçok blogger instagram üzerinden birbirini takip ediyor ve destekliyor. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Birçok meslekte kişiler rekabet halindeyken bizim meslekte durum biraz dah keyifli. Destek vererek güzel bir örnek teşkil ediyoruz.

DSC_307316092786212_9db32798ef_b

Fotoğraf çekimlerinizde genellikle profesyonel çekim mi tercih ediyorsunuz? Neden?

Blog’u ilk açtığım zamanlarda fotoğraflarımı eşim veya yakın bir arkadaşım çekiyordu. Tabi ki ikisi de profesyonel değil. Şu an da çok profesyonel bir ekiple çalışmıyorum açıkçası. Benim için kombinin güzel sunulması yeterli. Sonuçta editöryel bir çekim yapmıyoruz.

 

Fotoğraflarınızı hangi telefon ve fotoğraf makineleri ile çekiyorsunuz? Favori fotoğraf düzenleme uygulamalarınız neler?

IPhone 6 kullanıyorum. İnstagram için küçültme işlemini squaready ile yapıyorm. Son zamanlarda instagramın kendi filtrelerinden çok renk düzenlemesini kullanıyorum. Gayet başarılı. Fotoğraf makinem, Canon 550 d.1,4 50mm lensim ve 18/135’lik lens kullanıyorum. Fotoğraf kalitesinin düşmemesi için bloga aktarırken Flicker kullanıyorum. Düzenlemeler için Picassa’yı kullanıyorum.

15963209989_a7d21b719c_b

Dünyaca ünlü bloggerlardan hangilerinin tarzını kendinize daha yakın buluyorsunuz?

Atlantic Pasific, Karla’s Closet, Viva Luxury, Blonde Salad.

 

İnternet üzerinden ya da instagram sayfalarından alışveriş yapıyor musunuz? Bu konuda takipçilerinize bir öneriniz var mı?

Açıkçası pek fazla yapmıyorum. Ben daha çok ürünü görerek, deneyerek, dokunarak almayı seviyorum. Tabi yine de kendimi alıkoyamadığım birkaç online satış sitesi var. Beymen.com, lidyana ve modagram gibi.

15576644923_2d55013aeb_b

Sosyal medya hayatımıza girdi gireli bloggerların kitlelere ulaşması bir nebze kolaylaştı diye düşünüyorum. Sizce de durum böyle mi? Bilişim çağında yaşamamızın, insanların tarzlarına etkisi nedir sizce?

Kesinlikle çok etkiledi. Bu etki olumlu anlamda bence. Herkes tarzını beğendiği kişiyi takip edip, örnek alabiliyor. Bir nevi özel stil danışmanlığı, bundan daha güzel ne olabilir.

16071928611_67520ef291_b

Sokak modası akımını destekleyen çok ünlü instagram sayfaları var. instagramın bu akımın yayılmasında etkisi var mı sizce?

Evet, çok fazla bu tarzda hesap var ve bende birçoğunu zevkle takip ediyorum. Instagram’ın bu konuda etkisi çok büyük. Görsellik ön planda ve yazı az. Artık insanlar çok fazla okumayı sevmiyor. Görselliğe çok önem veriyor. Bu durumda ben bu tarz sayfaları -ki benimde paylaşımlarımı yapıyorlar- verimli buluyorum. Bende bu sayfaları takip ederek, hesabını tuttuğum Cosmopolitan  dergisi instagram hesabında sevdiklerimi, beğendiklerimi yayınlıyorum.

 

Blogger olmak isteyen takipçilerinize nasıl tavsiyeler verebilirsiniz?

İlk başta bu işi yapmak çok kolay değil. Kombin yapmak, fotoğraf editlemek ve üzerine postunu yazmak, lansmanlara koşturmak, markaları takip etmek. Bunları severek, yılmadan, çok çalışarak yapmak gerek. Bunların dışında en önemli olan şey bence her tarza hitap etmeliler. Ufukları geniş olmalı ki o kadar çok takipçileri olsun.

 

Top